SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Oławski PKS z rządowym wsparciem
Środa  /  20-03-2019  /  Ilość wyświetleń: 1550

W ramach rządowej akcji informacyjnej w region wyruszyły dwa specjalnie oznakowane busy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego ze specjalistami, którzy na kolejnych przystankach omawiają zasady nowego programu nazwanego „Nową Piątką”. Podczas spotkań mieszkańcy są informowani m.in. o projekcie przywracania deficytowych połączeń autobusowych

W Województwie Dolnośląskim, w dniu 18 marca, akcję zainaugurował wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Spotkanie informacyjne połączone z konferencją prasową odbyło się na dworcu PKS w Oławie. W wydarzeniu wzięli udział również starosta oławski Zdzisław Brezdeń i prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski.

Podczas oławskiego przystanku najmocniej zaakcentowanym tematem był projekt przywracania deficytowych połączeń autobusowych. Poprzez dopłaty z budżetu centralnego, we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi rząd planuje odtworzenie połączeń, które zostały zlikwidowane. Utworzony zostanie fundusz, dzięki któremu będzie możliwe przywrócenie połączeń autobusowych w wielu polskich samorządach. Program pozwoli wyeliminować wiele obszarów wykluczenia komunikacyjnego. O dotację nie większą niż 0,8 zł do każdego wozokilometra będą mogli się zgłaszać organizatorzy transportu publicznego, a ich wysokość ma zależeć od długości realizowanego połączenia autobusowego, czy jego częstotliwości. Starosta oławski Zdzisław Brezdeń podkreślił, że powiat oławski jest w dobrej sytuacji, bo działa tutaj spółka akcyjna PKS, której właścicielem jest samorząd, a nowy program wsparcia dla przewoźników realizujących transport publiczny, pomoże zlikwidować komunikacyjne białe plamy i na nowo skomunikować odleglejsze miejscowości ze stolicą powiatu.

Wojewoda Paweł Hreniak mówił też o kolejnych założeniach programu „Nowa Piątka” składającego się z pięciu haseł - rodzina, praca, młodzi, starsi i słabi oraz infrastruktura. „Nowa Piątka” to: wspomniane przywrócenie połączeń lokalnych, ale także zwolnienie z PIT dla pracujących do 26 roku życia, wyższe koszty uzyskania przychodu i niższy PIT, świadczenie dla emerytów: +1100 zł oraz 500 zł dla każdego dziecka.

Wcześniej, w dniu 13 marca, starosta Zdzisław Brezdeń wraz z prezesem Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwinem Monastyrskim spotkali się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim z wojewodą Pawłem Hreniakiem. Podczas spotkania rozmawiali o rządowym programie wsparcia lokalnych połączeń autobusowych oraz Funduszu Dróg Samorządowych (patrz fot. niżej).

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Ustawą z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Fundusz Dróg Samorządowych stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych, środki przekazywane będą na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru i późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie będą odpowiadać wojewodowie.

Spotkanie przed PKSem

Spotkanie przed PKSem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem

oŁAWSKI pks Z RZĄDOWYM WSPARCIEM

Oławski PKS z rządowym wsparciem

Oławski PKS z rządowym wsparciem


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ