SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Rok Marii Klementyny Sobieskiej, a międzynarodowa jedność i solidarność w czasach pandemii
Wtorek  /  31-03-2020  /  Ilość wyświetleń: 1432

W roku 2019 Włochy i Polska połączyły się we wspólnych obchodach Roku Marii Klementyny Sobieskiej - oławianki, królowej rzymskich serc, jednej z czterech kobiet, obok 148 papieży, które dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Dzisiaj, w obliczu katastrofalnej pandemii koronawirusa, która w zatrważającym tempie zbiera śmiertelne żniwo, solidaryzujemy się i jednoczymy z narodem włoskim

W czasach, gdy koronawirus miażdży porządek świata, do jakiego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, izolując niemal jak w kwarantannie poszczególne organizmy państw na kontynencie, dziś solidaryzujemy się i jesteśmy sercem z narodami najmocniej dotkniętymi zarazą, bezlitośnie atakującą ludzi i pustoszącą gospodarki. I chociaż wirus nie dba o narodowość i pochodzenie etniczne, to Włochy są najmocniej dotkniętym pandemią koronawirusa państwem na świecie. Na dokładkę najlepiej prosperującym składnikiem włoskiej gospodarki jest turystyka. A raczej do niedawna była, wobec nienotowanego od kilkudziesięciu lat potężnego kryzysu w tej branży. Dramatyczna sytuacja nie zmieni się do chwili, aż po apokaliptycznych czasach pandemii znów zaświeci słońce dla Italii, kolebki cywilizacji europejskiej, a na nieprzerwanie fascynujący półwysep Apeniński powrócą miliony turystów, spragnionych obcowania ze starożytną kulturą i sztuką.

Pomimo dramatycznego kontekstu, nie bez przyczyny wspominamy zorganizowane w ubiegłym roku obchody jubileuszu pamiętnego wydarzenia sprzed 300 lat, gdy we włoskim miasteczku Montefiascone, w katedrze Świętej Małgorzaty, 3 września 1719 odbył się ślub Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem (1688-1766) - pretendentem do tronu Szkocji, Anglii i Irlandii. Celowo też przywołujemy właśnie postać Marii Klementyny Sobieskiej - rodowitej oławianki, wnuczki pogromcy Turków spod Wiednia, króla Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich, córki ich najstarszego syna Jakuba i księżniczki Jadwigi Elżbiety (z domu von Pfalz-Neuburg). Maria Klementyna Sobieska nie tylko łączy bowiem swoją biografią w sposób wybitny Włochy i Polskę oraz Ziemię Oławską z Rzymem, ale w jej życiorysie znajdujemy szlachetny wątek dobroczynnej działalności. Nabiera on szczególnej wymowy dziś, w dobie światowej walki z pandemią i katastrofalnego położenia Włoch, gdy pomoc bliźnim staje się najwyższą wartością.

Zaangażowanie Marii Klementyny na rzecz osób słabszych, czy też poszkodowanych przez los, może być dla współczesnych przykładem i znakomitym wzorem wolontariatu oraz działalności charytatywnej. A takie szlachetne zachowania, z bezinteresownych pobudek, także w naszym powiecie zataczają coraz szersze kręgi, angażując ludzi dobrego serca do szczytnych działań.

Maria Klementyna Sobieska (ur. 1701 - zm. 1735), tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii, większość swojego życia spędziła we Włoszech, głównie w Rzymie, gdzie wraz z mężem prowadziła dwór królewski w podarowanym im przez papieża Klemensa XI pałacu „Muti Papazzurri” (obecnie „Balestra”) przy Piazza Santi Apostoli. Rzym papieski związał się ściśle z życiem Jakuba III i Marii Klementyny - królowej, która nigdy nie rządziła, lecz razem z mężem i dziećmi stanowiła podstawę do wszelkich zabiegów o restaurację Stuartów na tronie angielskim.

Maria Klementyna Sobieska po ślubie z Jakubem III Stuartem (wydarzeniem tym 300 lat temu interesowały się i emocjonowały wszystkie katolickie oraz europejskie dwory), pozostała w Italii i w Rzymie spędziła resztę swojego życia. Tam pełniła honory, wraz z mężem, pary królewskiej Anglii, Szkocji i Irlandii na wygnaniu.

Maria Klementyna prowadziła bardzo pobożny tryb życia. Wspierała zakony, szczególnie klasztor benedyktynek przy bazylice Św. Cecylii w Rzymie, na Zatybrzu. Poświęcając się modlitwie i ascezie, przebywała w latach 1725-1727, w czasie chwilowej separacji z mężem, spowodowanej niezgodą na wychowanie starszego syna, w przychylności dla anglikanizmu. W tym okresie życia oławianka oddana była sercem osobom ubogim i chorym. Zajmowała się działalnością filantropijną na rzecz potrzebujących i cierpiących mieszkańców Zatybrza. Zakładała ochronki dla dziewcząt, tworzyła przytułki dla starców, pozostawionych na progach domu, czekających na śmierć. Przyuczała przygarnięte dziewczęta do opieki nad chorymi, by w ten sposób mogły później pracować.

Kiedy Klementyna zmarła, bardzo młodo, bo w wieku zaledwie 34 lat (17 lub 18 stycznia 1735 roku), kilka miesięcy po wydaniu na świat swego drugiego syna Henryka, księcia Yorku, cały Rzym ją żegnał jako swoją królową. Papież Klemens XII urządził jej iście królewski pogrzeb, a związane z tym uroczystości trwały kilkanaście dni. Ciało Sobieskiej zostało w obecności lekarza papieskiego zabalsamowane, na mocy specjalnego przywileju, w apartamencie generała franciszkanów przy parafialnej bazylice Świętych Apostołów.

Wdzięczni mieszkańcy nie zapomnieli Klementynie jej szczodrego serca. W swoją ostatnią ziemską drogę wyruszyła w monarszym orszaku, żegnana z wielkim bólem przez Rzymian. Do pogrzebu, straż przy wystawionych na trzy dni zwłokach, pełnili szwajcarscy gwardziści. Tłumy wiernych mogły oglądać Klementynę, ubraną w płaszcz królewski, z berłem i w koronie, spoczywającą na katafalku w bazylice Dwunastu Apostołów (Santi XII Apostoli). Po tych uroczystościach została pochowana „tymczasowo” w Bazylice św. Piotra. Stamtąd, po restauracji Stuartów, jej ciało miało trafić do Anglii, lecz taka chwila nigdy nie nadeszła i Maria Klementyna spoczywa w Rzymie do dziś, jako jedyna Polka i jedna z czterech kobiet, pochowanych w tym szczególnym miejscu. W bazylice znajduje się monument, który papież zamówił u Canovy, a inskrypcja brzmi: Maria Klementyna - królowa Anglii, Szkocji i Irlandii.

W połowie XVIII wieku rozpoczęto proces beatyfikacyjny Klementyny Sobieskiej, ale z różnych przyczyn, związanych z zawirowaniami dziejowymi, nie został on dokończony. Nieopodal są pochowani jej małżonek (†1766) oraz dwaj synowie – Karol (†1788) i Henryk (†1807). Jej nagrobek znajduje się po przeciwnej stronie względem grobu świętego Jana Pawła II.

Także współcześni mieszkańcy rodzinnej dla Klementyny Ziemi Oławskiej nie zapomnieli o swojej rodaczce sprzed 30 dekad. W ubiegłym roku, 26 i 27 września, samorząd Powiatu Oławskiego wraz z partnerami, z inicjatywy Hanny Czarnasiak, w sposób szczególny uczcił w Oławie jubileuszowe obchody 300. Rocznicy ślubu królewskiej pary Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem. Warto w tym miejscu nadmienić, że ród Sobieskich, który wydał Króla Polski - Jana III Sobieskiego, poprzez jego syna, królewicza Jakuba Sobieskiego, jest związany z Oławą. Podczas uroczystości rocznicowych, odbywających się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, 27 września 2019, starosta oławski Zdzisław Brezdeń wraz z hrabią Piotrem Pinińskim, potomkiem rodu Sobieskich i Stuartów, odsłonili pamiątkową tablicę, na której są wyrzeźbione słowa: 1719 - 2019 300. rocznica ślubu Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III, z Jakubem III Stuartem, Królem Szkocji, Anglii i Irlandii, który odbył się 3 września 1719 w Montefiascone.

Kliknij, aby przeczytać o jubileuszowych obchodach Roku Marii Klementyny Sobieskiej.

Jednym z patronów tego wydarzenia - Roku Marii Klementyny Sobieskiej – jest Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej. W oławskich uroczystościach wzięła udział Monika Kwiatosz – Konsul Honorowy Republiki Włoskiej we Wrocławiu, która przekazywała relacje z naszych obchodów m.in. do Ambasady Włoskiej, przyczyniając się tym do promocji naszego powiatu i Dolnego Śląska.

Ambasadorką Roku Marii Klementyny Sobieskiej jest Magdalena Wolińska-Riedi, korespondent TVP w Watykanie i we Włoszech, obywatelka Państwa Watykan, która jako żona gwardzisty szwajcarskiego, ponad 16 lat mieszkała za Spiżową Bramą. Podczas ubiegłorocznych jubileuszowych obchodów w Oławie odtworzyliśmy pozdrowienia, nagrane przez dziennikarkę w Watykanie, dla świętujących oławian. Wtedy autorka książki „Kobieta w Watykanie” zapowiedziała rychłą wizytę, a także spotkanie z czytelnikami, na początku 2020 roku w Oławie. Wtedy jednak nikt nawet nie przypuszczał, jak diametralnie zmieni się sytuacja na świecie, po wybuchu epidemii koronawirusa. Dziś zresztą nadal wiedzę o sytuacji we Włoszech, europejskiego epicentrum pandemii, czerpiemy w dużej mierze właśnie dzięki nadawanym w telewizji publicznej relacjom Magdaleny Wolińskiej-Riedi, która z poświęceniem, z narażeniem zdrowia i życia, w oddaleniu od dzieci, męża i całej rodziny, pełni wytrwale swoją dziennikarską misję.

Dziś wszyscy wierzymy w to, że Europa i świat szybko uporają się z tą katastrofalną pandemią i wkrótce nadarzy się okazja, aby już w spokojniejszych czasach, zgodnie z zapowiedzią, powitać i ugościć dzielną reporterkę w naszym powiecie.


Fot.: Ambasadorką Roku Marii Klementyny Sobieskiej jest Magdalena Wolińska-Riedi, korespondent TVP w Watykanie. Informacje o sytuacji we Włoszech - europejskiego epicentrum pandemii koronawirusa - czerpiemy w dużej mierze z jej reporterskich relacji telewizyjnych ...

Magdalena Wolińska-Riedi

 Fot.: Magdalena Wolińska-Riedi w pracy, na pierwszej linii frontu ...

Magdalena Wolińska-Riedi  Magdalena Wolińska-Riedi

... i przed monumentem poświęconym Marii Klementynie Sobieskiej w Bazylice św. Piotra

Magdalena Wolińska-Riedi

Fot.: W 1719 roku odbył się ślub królewskiej pary - rodowitej oławianki Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III, z Jakubem Franciszkiem Edwardem Stuartem. Trzysta lat później, 26 i 27 września 2019, samorząd Powiatu Oławskiego wraz z partnerami, zorganizował w stolicy powiatu jubileuszowe obchody tego wydarzenia

Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Trwa Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Rok Marii Klementyny Sobieskiej

Rok Marii Klementyny Sobieskiej


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ