SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2023
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Powiązane galerie:
grafika
Środa  /  04-12-2019
liczba zdjęć: 22
W starostwie nagrodzono najlepszych
Środa  /  04-12-2019  /  Ilość wyświetleń: 989

3 grudnia w sali konferencyjnej oławskiego starostwa odbyło się podsumowanie trzech powiatowych konkursów: XVI Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, ortograficznego pn. „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii” oraz konkursu „Zawód z pasją - pasja w zawodzie”, który został przeprowadzony w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Nagrody i dyplomy laureatom konkursów oraz opiekunom uczniów wręczyli: starosta oławski Zdzisław Brezdeń, wicestarosta Witold Niemirowski oraz Danuta Troska, Blandyna Rosół-Niemirowska i Halina Pawińska - współorganizatorki konkursów.

 

PRZEDSTAWIAMY WYNIKI KONKURSÓW:

XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych

  • I miejsce: Piotr Spodniewski z LO nr I w Oławie,
  • II miejsce: Jakub Boratyński z CKZiU w Oławie,
  • III miejsce: Remigiusz Modliborski z LO nr I w Oławie.

Wyróżnienie otrzymała:

Zuzanna Tomala z ZS w Jelczu-Laskowicach.

 

Konkurs "I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii"

Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach:

1) W kategorii szkół podstawowych:

  • I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii" otrzymał Patryk Matiaszek (SP nr 3 w Oławie),
  • II miejsce Kamil Wicher (SP nr 6 w Oławie),
  • III miejsce Anna Pakiet (SP nr 6 w Oławie).

Wyróżnianie otrzymał: Paweł Góźdź (SP nr 3 w Oławie).

2) W kategorii szkół ponadpodstawowych:

  • I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii" otrzymała Zuzanna Sulima (LO nr I w Oławie),
  • II miejsce Daria Podlejska (CKZiU w Oławie),
  • III miejsce Wiktoria Sebzda (LO nr I w Oławie).

 Wyróżnianie otrzymała: Mikołaj Durlej (ZS w Oławie).

 

Konkurs "Bądź architektem swojego szczęścia"

I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Oławie z liczbą punktów 100 w składzie: Maja Zabielska, Wojciech Biela, Marek Markiewicz, Sebastian Lengole.

II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach z liczbą punktów 97 w składzie: Hanna Kőpplin, Aleksandra Łotocka, Amelia Kimaro, Nikola Gancarz.

III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Oławie z liczbą punktów 95 w składzie: Aleksandra Kowalczyk, Oliwia Siuda, Nikola Wild, Hanna Golasz.

 

 Poniżej zamieszczamy sprawozdanie dyrektora Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie, w którym podsumowano powiatowe konkursy:

 

XVI POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest propozycją skierowaną do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ramach konkursu uczniowie piszą dyktando, które w tym roku nosiło tytuł. ,, Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas.” Konkurs jest dwuetapowy: I etap odbył się w szkołach 23 października 2019 i wzięło w nim udział 143 uczniów , finał miał miejsce w siedzibie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w dniu 26 listopada 2019r. 14 finalistów napisało trudne dyktando, spośród których wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych:

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

• Piotr Spodniewski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie – I miejsce w konkursie,

• Jakub Boratyński, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie – II miejsce w konkursie,

• Remigiusz Modliborski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie – III miejsce w konkursie.

Wyróżnienia otrzymała:

• Zuzanna Tomala, uczennica Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

Organizatorem Powiatowego Konkursu Ortograficznego oraz autorem konkursowego dyktanda była Pani Blandyna Rosół-Niemirowska, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr I w Oławie oraz doradca metodyczny Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Oławie. W realizację konkursu byli również zaangażowani nauczyciele języka polskiego ze szkół ponadpodstawowych: Pani Dorota Czarny z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, Pani Justyna Kozłowicz z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie oraz Pani Anna Rej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

Powiatowy Ośrodek Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie przeprowadził XV edycję obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, która odbyła się w dniach 7.10.2019 – 13.10.2019 r.

W bieżącym roku szkolnym celem przedsięwzięcia było tradycyjnie propagowanie skutecznych sposobów podnoszenia świadomości wśród rodziców, opiekunów, nauczycieli problemu dzieci i uczniów z utrudnieniami w nabywaniu kluczowych umiejętności szkolnych dotyczących głównie kształtowania umiejętności w obszarze czytania i pisania oraz matematyki. Organizatorom zależało na pokazaniu dobrych praktyk, standardowych oraz dostępnych metod, wartościowych i skutecznych sposobów wspierających dzieci i uczniów w rozwiązywaniu na co dzień trudności edukacyjnych.

Zainteresowanie akcją, jak co roku, było znaczne. Liczna grupa rodziców, nauczycieli, uczniów i młodzieży przyjęła zaproszenia organizatorów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji do udziału w proponowanych przedsięwzięciach ( tj. konsultacjach w ramach Punktu diagnozy „Ryzyka dysleksji”, warsztatach ortograficznych i logopedycznych, prezentacji literatury) i Powiatowym Konkursie pt. „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii”.

W dniu 8.10.2019 roku organizatorzy ETŚD zaprosili uczniów kl. VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Konkursie Powiatowym pt. „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii”. Konkurs pod względem merytorycznym i logistycznym przygotowała Halina Pawińska i prowadziła – we współpracy z pracownikami pedagogicznymi POPPPiDM: Małgorzatą Kruszakin, Małgorzata Miętkiewicz i Anną Popardą-Amrogowicz.

Tematyka Konkursu mającego formę dyktanda związana była z VIII edycją ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie i nawiązywała do twórczości Marii Konopnickiej i jej noweli pt. „DYM”. Oprawę konkursu stanowiła prezentacja dotycząca życia i twórczości autorki połączona z pokazem i wystawą promującą dorobek autorów polskich nowel, akcję „Narodowego Czytania” wraz ze zdjęciami i notami opisującymi dzieła pisarzy.

W Konkursie wzięły udział 22 osoby (8 osób – uczniowie kl. VIII szkół podstawowych, 14 osób – uczniowie szkół ponadpodstawowych).

 

W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:

- tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył uczeń kl. VIII A Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie – Patryk Matiaszek,

- drugie miejsce przyznano – uczniowi kl. VIII F Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie – Kamilowi Wichrowi,

- trzecie miejsce przyznano – uczennicy kl. VIII B Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie – Annie Pakiet,

- wyróżnienie otrzymał – uczeń kl. VIII E Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie – Paweł Góźdź.

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:

- tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła Zuzanna Sulima – uczennica kl. III E Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie,

- drugie miejsce przyznano – uczennicy kl. IV AR Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie – Darii Podlejskiej,

- trzecie miejsce zdobyła – uczennica kl. III C Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie –Wiktoria Sebzda,

- wyróżnienie otrzymał: Mikołaj Durlej – uczeń kl. I A Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie.

 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2019

XI Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany tradycyjnie przez doradców zawodowych Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie odbył się w terminie 21-25 października 2019 r pod hasłem: „Pasja, profesja, powołanie”.

Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne działanie mając na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspieranie edukacji, zawodu, pracy i kariery.

POPPPiDM w Oławie zaproponował różnorodne formy skierowane zarówno do młodszych jak i starszych uczniów, zwracając szczególną uwagę na atrakcyjną formę zachęcającą dzieci i młodzież do refleksji nad planowaniem własnej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Były to warsztaty z zakresu preorientacji zawodowej dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, warsztaty dla uczniów klas VI pod hasłem „Poznaję zawody”, spotkania uczniów szkół ponadpodstawowych z przedstawicielami różnych zawodów pt. „Spotkania z zawodami z pasją” , wystawa literatury z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz seminarium dla nauczycieli zorganizowane w PODN w Oławie pt. „Pasja nauczyciela w kształtowaniu zainteresowań uczniów”.

Tradycyjnie w ramach OTK został również zorganizowany konkurs, który w tym roku odbył się w formie gry zespołowej pt. „Pasja w zawodzie-zawód z pasją” . Uczestniczyli w nim uczniowie VII klas szkół podstawowych. Do konkursu zgłosiło się 8 szkół: Szkoła Podstawowa z Chwalibożyc, Szkoła Podstawowa z Bystrzycy, Szkoła Podstawowa z Marcinkowic, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oławy, Szkoła Gminna z Oławy, Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych z Oławy, Szkoła Podstawowa z Osieka oraz Szkoła Podstawowa nr 3 z Oławy. Zadaniem uczniów pracujących w 4-osobowych zespołach było wykonanie kilku zadań m.in.: rozwiązanie łamigłówki, gra w zawodowe państwa-miasta i innych nawiązujących do wybranych zawodów, branż i środowisk pracy. Uczniowie wykazując się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością zmierzyli się z zaproponowanymi zadaniami i w rezultacie wyłoniono zwycięskie drużyny z następujących szkół:

I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Oławie z liczbą punktów 100 w składzie:

1. Maja Zabielska

2. Wojciech Biela

3. Marek Markiewicz

4. Sebastian Lengole

II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach z liczbą punktów 97 w składzie:

1. Hanna Kőpplin

2. Aleksandra Łotocka

3. Amelia Kimaro

4. Nikola Gancarz

III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Oławie z liczbą punktów 95 w składzie:

1. Aleksandra Kowalczyk

2. Oliwia Siuda

3. Nikola Wild

4. Hanna Golasz

W zorganizowanie i przeprowadzenie inicjatyw podejmowanych w ramach OTK zaangażowali się pracownicy POPPPiDM w Oławie: Pani Ewa Walejewska - koordynatorka całego przedsięwzięcia, Pani Anna Poprada – Amrogowicz, Pani Aleksandra Bronowicka a także Pani Anna Chawawko oraz Pani Jolanta Malanowska .

XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny, Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, oraz Ogólnopolski Tydzień Kariery 2019 organizowane przez POPPPiDM w Oławie zostały objęte patronatem Starosty Powiatu Oławskiego Pana Zdzisława Brezdenia.

Danuta Troska
Dyrektor POPPPiDM w Oławie


 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ