SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Pamiętajmy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów
Czwartek  /  11-02-2021  /  Ilość wyświetleń: 711

W tym roku w powiecie oławskim na dobre zagościła najprawdziwsza zima, ze wszystkimi jej urokami, ale również utrudnieniami. Śnieżna zima długo wyczekiwana przez mieszkańców. Mróz i obfite opady śniegu dla jednych są powodem do radości i zabawy, ale dla innych stanowią śmiertelne zagrożenie

W związku z występującymi i nadal prognozowanymi opadami śniegu oraz dużym mrozem powodującym oblodzenie, przypominamy o obowiązku usuwania nadmiaru śniegu z dachów budynków oraz konieczności odśnieżania chodników.

Zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki związane z odśnieżaniem i zabezpieczeniem budynków w trakcie zimy leżą po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości. Ignorowanie obowiązujących przepisów dotyczących odśnieżania dachu grozi nie tylko dotkliwymi karami. Przede wszystkim może doprowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń spowodowanych przeciążeniem konstrukcji obiektów, awarią, a nawet ich zawaleniem.

Obciążone zalegającym śniegiem dachy oraz nieodśnieżone i oblodzone drogi stanowią zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w obiektach lub na ich terenie, ale także dla przypadkowych przechodniów. Zalegający śnieg jest bardzo ciężki, a jego waga zwiększa się dodatkowo podczas odwilży. Dlatego o odśnieżaniu należy pamiętać bez względu na typ dachu. Szczególną jednak uwagę należy zwrócić na budynki wielkopowierzchniowe, takie jak hipermarkety, hale produkcyjne i targowe, sportowe czy magazyny, ale również na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19.

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Ale w czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg. Ale waga 1m3 mokrego śniegu jest to już 700-800 kg, a lodu - nawet 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Zdrowiu i życiu zagrażają także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, aby nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów. Właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Dotyczy to rzecz jasna także przypadku wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub powodujących bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, stanowiącym zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska.

Przypominamy także wszystkim właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania i zabezpieczenia chodników poprzez posypanie ich piachem lub solą. Zgodnie z prawem właściciel posesji jest zobowiązany do uprzątnięcia lodu, śniegu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio do niej przylegających. Odśnieżanie obowiązkowe jest także w dni wolne od pracy.

Równocześnie informujemy, że na drogach powiatowych do końca marca trwa akcja „Zima”, koordynowana przez Powiatowy Zarząd Drogowy w Oławie. Niezgodności ze standardami zimowego utrzymania dróg powiatowych można zgłaszać do dyżurnego pod numerem telefonu: 71-30-330-19, w godz. od 5:00 do 23:00.

Zdjęcie pokrywy śnieżnej i napis - pamiętajmy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów! W tle logo powiatu.


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ