Oława to 32 tysięczne miasto położone we wschodniej części województwa dolnośląskiego, 27 km na południowy wschód od Wrocławia. Atutem miasta jest dogodne położenie na szlaku komunikacyjnym Szczecin - Wrocław - Kraków: drogowym, kolejowym, a także rzecznym, bowiem przepływa przez nie rzeka Odra. Ponadto znajduje się w bliskim sąsiedztwie połączeń drogowych z Niemcami, Czechami i z centrum kraju. Oława jest miastem, w którym warto się zatrzymać po drodze. Ma ciekawą, blisko 800-letnią historię, posiada kilka cennych zabytków architektury średniowiecznej i późniejszej, zwłaszcza z okresu największej świetności Oławy, początku XVIII wieku, gdy władał nią syn Jana III Sobieskiego - Jakub Sobieski. Nie brak też wcześniejszych zabytków architektury: gotycki w swej najstarszej części kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia w rynku czy barokowa kaplica św. Rocha. Do naszych czasów zachował się barokowy pałac - część dawnego kompleksu zamkowego, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski. Niewątpliwie reprezentacyjnym budynkiem jest XVIII-wieczny ratusz z czynnym zegarem figuralno-astronomicznym, unikatem na skalę europejską. W 2012 roku zakończono trwającą kilka lat rewitalizację ratusza, współfinansowaną ze środków unijnych, aktualnie funkcjonuje w nim Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią dla dzieci i dorosłych. W ratuszu mieścić się również nowocześnie wyposażona Izba Muzealna Ziemi Oławskiej, gdzie dostępne są różnorodne pamiątki i eksponaty związane z miastem i okolicą.
W 2012 roku do użytku oddany został kompleks Basenów Miejskich „TERMY JKUBA” - jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym regionie, z licznymi atrakcjami, zapleczem sportowo-rehabilitacyjnym i gastronomicznym.
Obecnie Oława stanowi ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny Dolnego Śląska. Może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników stopy bezrobocia na Dolnym Śląsku. O dynamicznym rozwoju gospodarczym Oławy zadecydowało utworzenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i pozyskanie tym sposobem inwestorów strategicznych. W rezultacie zagospodarowano niemal w całości wszystkie tereny przeznaczone dla przemysłu, w dodatku w technologiach przyjaznych środowisku. Dziś ton w mieście nadają takie firmy jak Autoliv Poland (samochodowe poduszki powietrzne), Electrolux (pralki), Nardi (sprzęt AGD), dwa zakłady koncernu SCA (art. higieniczne i opakowania), MCC (urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne dla przemysłu samochodowego) i inne. Do nich dołączyło kilka zagranicznych i polskich firm w zmodernizowanych i przekształconych własnościowo zakładach, np. Zakpol, Eurofilms, Standis.
W okolicy miasta znajdują się liczne łowiska dla wędkarzy oraz rezerwat przyrodniczy „Zwierzyniec” z archeologicznym Grodziskiem Ryczyńskim gdzie na początku XII wieku istniał potężny gród kasztelański. Rozwija się intensywnie rekreacja i turystyka na Odrze. Corocznie pod koniec maja organizowany jest Festiwal na Odrze „Piana Bosmana”, na który licznie zjeżdżają się wodniacy z całej Polski, a nawet z zagranicy, aby przez dwa dni bawić się nad rzeką i brać udział w różnych zawodach i konkursach na wodzie i lądzie, takich jak zawody na smoczych łodziach czy konkurs „Pływania na byle czym”. Oława posiada bogatą bazę noclegową m.in. hotel „Jakub Sobieski”, „Oławian Hotel” i „Marta”, gospodarstwo agroturystyczne „Winna Góra” oraz inne mniejsze miejsca noclegowe. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Miasto zaprasza inwestorów, gości i turystów. Sami przekonajcie się, że Oława to naprawdę dobry kierunek zarówno do inwestowania, zamieszkania jak i rozrywki.
Kontakt:
pl. Zamkowy 15, 55-200 Oława
tel. 71 303 55 01, 303 55 02, fax: 71 303 55 00
strona www: http://www.um.olawa.pl/
STAROSTWO POWIATOWE W OŁAWIE / ul. 3 Maja 1, 55-200 Oława / tel. +48 71 301 15 22 / fax 71 301 15 62
email: info@starostwo.olawa.pl