SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Gmina Domaniów
Wtorek  /  23-01-2018    

Położenie i warunki naturalne gminy Domaniów

Gmina Domaniów położona jest we wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie oławskim, w południowo - wschodniej części Równiny Wrocławskiej. Gmina zajmuje powierzchnię 94,3 km², a liczba ludności na tym terenie wynosi 5 382. W skład gminy wchodzą 23 sołectwa. Dominują tu tereny płaskie i prawie bezleśne z małą ilością łąk. Najwyższe wzniesienie liczy 156,7 m n p m.

Występują tu stosunkowo żyzne gleby, które w połączeniu z długim okresem wegetacyjnym dają stosunkowo dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Region ten posiada dogodne połączenie z Wrocławiem, Oławą i Strzelinem oraz autostradą A4 (węzeł w Brzezimierzu), co pozwala na dobry kontakt z całym krajem. Ponadto na terenie gminy jest strefa aktywności gospodarczej, w skład której wchodzą miejscowości Goszczyna i Pełczyce.

 

Historia oraz obiekty zabytkowe miejscowości na terenie gminy Domaniów

Kościół parafialny w DomaniowieDomaniów jest starą dwunastowieczną osadą. Nazwa wsi w formie - Domaniowo - po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1223 roku. Natomiast w innym dokumencie pochodzącym z 1267 roku widnieje jako Domaneuici. Z odnalezionych zapisków wynika, że w XIII wieku używano zamiennie form Domaniów i Domaniewice. Nazwa wsi pochodzi od imienia jej właściciela Domania (to skrócona forma od imienia Domasław). Wieś tą otrzymał jego skarbnik Piotr Wojsławic od Henryka Brodatego. Przed śmiercią wieś tą przekazał cysterkom z Trzebnicy, pozostała w ich rękach aż do 1810 roku.

W Domaniowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w stylu gotyckim na początku XIV wieku. Jego fundatorkami były cysterki. Ok 1700 roku kościół przebudowano na styl barokowy. Wykonane z drewna polichromowanego, ołtarze - główny i dwa boczne, pochodzą z polowy XVIII wieku. Na pokrytej barokowym hełmem trzykondygnacyjnej wieży znajduje sie dzwon z 1462 roku.

Do dóbr klasztoru cysterek należały również Wierzbno i Janków. Wierzbno należało do śląskiego wielmoży Piotra Włostowica, który przekazał je razem z Jankowem benedyktynom z Ołbina. We wsiach tych osadzani byli tkacze walońscy. Pierwsze wzmianki o kościele w Wierzbnie pochodzą z 1253 roku. Istniejący do dziś parafialny kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja wybudowany został w stylu gotyckim. Prezbiterium kościoła pochodzi z XIV wieku, nawę wybudowano w XV, a wieże w XVI wieku. Najstarszymi elementami są kamienne wsporniki datowane na 1300 rok, portal z 1376 roku i gotycka płaskorzeźba przedstawiająca wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Na wieży kościelnej znajduje się dzwon z 1592 roku. Nieopodal kościoła zachował się ponad dwustuletni, wybudowany w stylu neoklasycznym zajazd.

Pierwsze wzmianki o kościele w sąsiednim Jankowie pochodzą z 1338 roku. Świątynię powiększono w XV wieku, a następnie przebudowano w 1683 roku. We wnętrzu znajduje się gotycki portal, sakramentarium i baptysterium. Przy wejściu na teren przykościelny znajdują sie dwie kamienne płyty, zaliczane do tzw krzyży pokutnych.

Stary średniowieczny kościółek znajduje się również w Piskorzowie. W XVII w przebudowano go na kościół ewangelicki. We wnętrzu zachował się klasycystyczny ołtarz z drugiej połowy XVIII wieku. We wsi, na poboczu drogi, stoi jeden z największych na Śląsku krzyż pokutny.

Rzut na tereny inwestycyjne

Brzezimierz jest obecnie jedną z najmniejszych wsi w powiecie oławskim, jednak w XIII- XIV wieku był centrum dyspozycyjnym tego regionu. Swoją siedzibę miał tutaj Piotr Wojsławic, który ufundował kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. W pobliżu kościoła znajduje się grodzisko stożkowe, które stanowi pozostałość jego wieży mieszkalnej. Obecnie istniejący tu kościół Św. Krzyża powstał w XV wieku, a w XIX został gruntownie przebudowany i powiększony. Do 1945 roku służył protestantom.

 

Kontakt

Urząd Gminy Domaniów
55-216 Domaniów 56
tel. 71 301 77 35
fax 71 301 78 70
strona www: gminadomaniow.pl

 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ