SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Poniedziałek  /  25-05-2015    

Gmina Jelcz - Laskowice znajduje się na wschód od Wrocławia w powiecie oławskim, we wschodniej części województwa dolnośląskiego. Gmina zajmuje powierzchnię 168, 10 km² (w tym powierzchnia miasta Jelcz - Laskowice 17, 60 km²). Liczba mieszkańców na tym terenie wynosi ok. 21 500. W skład gminy wchodzi miasto Jelcz- Laskowice oraz 15 sołectw.

 

Historia miasta Jelcz- Laskowice

Miasto Jelcz - Laskowice jest największym skupiskiem ludności na terenie gminy. Pierwsze wzmianki o miejscowościach wchodzących w jej skład sięgają początków XIII w. W dokumencie z 28 czerwca 1203 r Henryk Brodaty nadał prawa do wsi Laskowice Leonardowi Włostowicowi (wnukowi Piotra Włostowica). Natomiast nazwa Jelcz pojawiła się po raz pierwszy w bulli papieża Innocentego IV pochodzącej z 9 sierpnia 1245 r, kiedy to Jelcz przypisany został do posiadłości kościelnych biskupa wrocławskiego Tomasza I. Niniejsze dokumenty dowodzą, że już wcześniej musiały istnieć tu osady, które rozrosły sią do wsi o pokaźnych rozmiarach stanowiących obiekt zainteresowania biskupów i książąt. Nazwa Jelcz wywodzi się prawdopodobnie od słowa jelec, tak nazywano rybę, która licznie występowała niegdyś w okolicznych wodach. Jeśli chodzi o nazwę Laskowice to istnieją dwie teorie tłumaczące jej genezę. Według pierwszej pochodzi ona od obficie porastających ten teren lasów, druga natomiast sugeruje, że może pochodzić od laski polnej- dawnego symbolu władzy Słowian. W czasie II wojny światowej na tym terenie władze hitlerowskie otworzyły zakłady zbrojeniowe Kruppa, tzw. Berthawerke. W 1952 r utworzono tu Jelczańskie Zakłady Samochodowe. Pojawienie się nowych miejsc pracy spowodowało na przełomie lat 60. i 70. rozbudowę osiedli mieszkaniowych. Miejscowości Jelcz i Laskowice połączono i przyznano prawa miejskie w 1987 r., od tej pory funkcjonują pod wspólną nazwą Jelcz- Laskowice.

 

Położenie względem szlaków komunikacyjnych i zagospodarowanie terenu

Jelcz - Laskowice położony jest 25 km na południowy wschód od Wrocławia, 20 km na południe od Oleśnicy i 12 km na północ od najbliższego miasta, czyli Oławy. Jest tym samym węzłem komunikacyjnym łączącym te miejscowości. Ponadto jest również węzłem kolejowym na szlaku Wrocław - Opole. Korzystne położenie względem głównych traktów komunikacyjnych regionu, bliskość aglomeracji wrocławskiej, międzynarodowej autostrady A4 oraz szlaku wodnego rzeki Odry sprawiają, że gmina Jelcz - Laskowice jest atrakcyjnym miejscem lokalizacji kapitału. Ponadto na ternie miasta utworzono obszar aktywności gospodarczej, a w 2001 r powstała tu Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Objęła ona niezabudowane działki o powierzchni 60,720 ha, przylegające do miasta w obrębie geodezyjnym „Łęg". Inwestujący na tym terenie mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości zależnego od liczby zatrudnionych i okresu działalności. Na obszarze tym dostępne są: energia elektryczna, gaz ziemny, woda oraz kanalizacja sanitarna i deszczowa. Zainwestowali tu już m.in.: Toyota Motor Industries Poland, Simoldes Plasticos oraz NTK Technical Ceramics. Inne zakłady na terenie gminy to np. wspomniane wcześniej Zakłady Samochodowe "Jelcz" SA, Zakłady Wyrobów Cukierniczych "Miś" oraz Black, Red, White SA.

W gminie Jelcz - Laskowice istnieją dobre warunki do rozwoju rolnictwa. Jest to obszar o najdłuższym w Polsce okresie wegetacyjnym, przeważają tutaj gleby IV klasy bonitacyjnej. Uprawia sie tu głównie żyto, pszenżyto, owies, ziemniaki i warzywa.

 

Walory turystyczne gminy Jelcz- Laskowice

Zabytkowe obiekty na obszarze gminy

Najstarszy w gminie kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Jelczu-Laskowicach z 1660 r. Wybudowany został w stylu barokowym, posiada zabytkowe organy oraz dzwon z 1649 r.

Ruiny zamku w Jelczu-Laskowicach. Zamek wybudowano w latach 1375 - 1382 na wyspie w zakolu Odry na miejscu dawnego zamku myśliwskiego. Podczas wojny trzydziestoletniej w 1623 został zniszczony w pożarze. Żadnego z projektów odbudowy nie udało się niestety zrealizować, do dziś pozostały więc po nim ruiny.

Zespól pałacowo parkowy w Jelczu-Laskowicach. Neogotycki pałac wybudowany został w latach 1780 - 1880 na miejscu siedemnastowiecznego pałacyku myśliwskiego i należał do rodziny Saurmów. Podczas II wojny światowej obiekt zajęty był przez wojska radzieckie, a później polskie. Dziś mieści sie tu katolicka Misja Charytatywna. W przyległym parku o powierzchni 9,5 ha urządzonym niegdyś w stylu angielskim istniała oranżeria z egzotycznymi gatunkami roślin. Dziś rosną tam okazałe dęby- pomniki przyrody.

Zespól pałacowo parkowy w Jelczu-Laskowicach. Neoklasycystyczny pałac powstał w latach 1869- 1885 w miejscu wcześniejszej mniej okazałej budowli. Obiekt nie uległ zniszczeniu podczas obu wojen światowych. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Jelcz- Laskowice. Główne wejście znajduje się pod dekorowanym kolumienkami balkonem. Wewnątrz znajduje się szereg pomieszczeń o zabytkowym wystroju m.in. reprezentacyjna klatka schodowa. Pałac otacza park o powierzchni 6 ha z bogatym kilkusetletnim drzewostanem.


Zespół pałacowo parkowy w Jelczu-Laskowicach

 

Walory przyrodnicze

Gmina Jelcz - Laskowice położona jest w dorzeczu Odry i jej dopływów: Smortawy, Młynówki Jeleckiej i Widawy. Teren ten można podzielić na dwa odrębne obszary przyrodnicze: dolinę Odry i Smortawy, charakteryzującą się bogactwem występowania wód powierzchniowych oraz obszar na Równinie Oleśnickiej znajdujący sie ponad pradoliną, w znacznej części pokryty przez lasy. Najciekawszym przyrodniczo obszarem jest pradolina Odry. Natomiast najlepsze do rekreacji są lesiste obszary równiny oraz okolic osiedla Jelcz i Nowy Dwór.

Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Łacha Jelcz. Umiejscowiony został w pobliżu osiedla Jelcz, obejmuje teren starorzecza Odry i otaczające ją tereny porośnięte roślinnością bagienną. Ochroną objęte zostało jedno z nielicznych w kraju stanowisk roślinności wodnej: kotewki - orzecha wodnego. Występują tu owady, ptaki i rośliny objęte ochroną gatunkową, jak np. kozioróg dębosz (owad żyjący w starych dębach), czaple czy kormorany.

Znajduje się tu 15 pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, np: dęby szypułkowe (Dębina, Jelcz- Laskowice, Nowy Dwór), sosny pospolite i głazy narzutowe (Dębina, Grędzina, Miłocice).

Bogactwo wód powierzchniowych umożliwia uprawianie sportów wodnych. Rzeki Smortawa i Widawa ze względu na szybki nurt, czystą wodę oraz walory widokowe otaczającego je krajobrazu, wykorzystywane są jako szlaki kajakowe.

 

Zagospodarowanie turystyczne

W gminie Jelcz - Laskowice znajdują się ośrodki rekreacyjno wypoczynkowe „Nad Stawem" oraz „Jelczanka". Można skorzystać z baru gastronomicznego oraz domków campingowych dodatkowo przy ośrodku znajduje się duży parking samochodowy. W skład bazy rekreacyjnej wchodzą ponadto: dwa ogrodzone korty tenisowe, asfaltowe boisko do piłki siatkowej, boisko do gry w kometki, plac zabaw dla dzieci oraz przystań. Obok kortów znajduje się amfiteatr z zadaszoną sceną i miejscem do tańca. W okolicach Chwałowic, Dębiny i Hanny powstały ośrodki jeździeckie zajmujące się hodowlą i szkoleniem koni sportowych, nauką jazdy, skoków przez przeszkody, jazdy w terenie, umożliwiają one również zakwaterowanie i pełne wyżywienie. Na terenie gminy działa również koło łowieckie oraz klub kolarski.

W Jelczu - Laskowicach znajduje się pływalnia miejska z dwoma nieckami basenowymi o wymiarach 25X12,5 i 8X4,5 m. Do uzdatniania wody wykorzystuje się tu system oparty na technologii stosowanej podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie i Atlancie. Pomieszczenie wyposażone jest w klimatyzację i wentylację. Można tu również skorzystać z sauny, siłowni oraz baru gastronomicznego. W mieście działają również sekcje sportowe: piłki nożnej, koszykówki, tenisa stołowego, gimnastyki dla kobiet, karate, siatkówki, aerobiku i callanetics.

Gmina posiada rozbudowaną bazę noclegową. W Chwałowicach istnieje Miejsko Gminne Szkolne Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Ponadto zakwaterowanie można znaleźć w Hotelu "Duet", pensjonacie "Stokrotka" (agroturystyka) oraz w obiektach mieszkalnych zakładów samochodowych"Jelcz" SA (usługi hotelarskie).

 

Kontakt:

Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice

ul. Wincentego Witosa 24

55 - 230 Jelcz-Laskowice

tel. 71- 381-71-00

www.jelcz-laskowice.pl

 

 

 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ